Sık Sorulan Sorular

Aklınıza takılan tüm sorular için asistanım İnci Kullar‘a 0542 738 59 30 nolu telefondan ulaşabilir ya da Whatsapp ile mesaj gönderebilir ya da iletişim sayfamızdan bana ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi
 1. Saç nakli hangi yaş grubunda uygulanır?

  Sağlıklı kişilerde 20 – 70 yaş aralığına yapılabilir.

 2. Kadınlara saç ekimi uygulanabilir mi?

  Kadınlara da saç ekimi yapılabilir. Saç problemi yaşayan kadınlarda erkeklerde olduğu gibi saç ekimi işlemine karar vermeden önce mutlak ön görüşme ve saç analizi yapılmalıdır.

 3. Saç ekimi sonucunda kişinin kendisine ait şartlar nelerdir?

  Kişinin yaşı, açıklık derecesi ve ensesindeki (donör) saç yoğunluğu önem arz etmektedir.

 4. Bir seansta en fazla kaç greft saç nakli yapılabilir?

  Bu sayı kişinin ensedeki (iki kulak arasındaki bölge) saç yoğunluğuna bağlıdır. Donör bölge uygun olan kişilerde, 3000-3500 kök arası bir seans için uygulanabilir.

 5. Enseden toplanan köklerden kaç saç teli çıkar?

  Ensede saçlar 1 – 4 kök içeren folliküler ünite denen gruplar halinde çıkar.

 6. Saç ekimi yapan bir ekibin, ense bölgesinden saç köklerini çıkarırken dikkat etmesi gereken detaylar nelerdir?

  Saç köklerinin ense bölgesinden ayrılırken, köklerin çıkarıldığı derinin ve çıkarılan saç köklerinin zarar görmemesi çok önemlidir. İşlemi yapan ekibin, deneyimli olması gerekir.

 7. Enseden saçları çıkarırken kullanılan uçların çapları ne olmalıdır?

  Kullandığımız uç kalınlıkları 0,6 – 0,7 mm kalınlığındadır. Bu kalınlığın altında uç kullanılması, saç köklerinin zedelenmesine neden olabilir.

 8. FUE tekniği ile bir kişiye kaç seans saç ekimi işlemi yapılabilir?

  Kişinin ense bölgesindeki saç yoğunluğuna göre 3 seans hatta 4 seans saç nakli uygulanabilir.

 9. Seanslar arasından ne kadar zaman geçmesi gerekmektedir?

  Daha önce ekim işlemi yapılmamış ikinci bölgeye ekim yapılması için seanslar arasında 6-8 aylık bir sürenin geçmesi yeterlidir. Köklerin çıkarıldığı ense bölgesinin yeni bir seansa hazırlanabilmesi için bu süre yeterlidir. Ense bölgesi uygun olursa TDF iki günde 2 seans yapılabilir.

 10. Daha önce saç ekimi yapılmış bir bölge üzerine tekrar saç ekimi yapılabilir mi?

  Aynı bölge üzerine saç yoğunluğu sıklaştırmak arka saçlar ile saç yoğunluğunu orantılamak istiyor ise kişi, tekrar aynı bölge üzerine saç ekimi yaptırabilir.

 11. Ekim yapılan bölgeye tekrar ne zaman saç ekimi yapılabilir?

  Daha önce saç nakli yapılmış bölge üzerine tekrar sıklaştırmak için yapılacak olan saç ekimi operasyonunun üzerinden 12-13 ay yani 1 yıllık sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde, daha önce aynı bölgeye ekilmiş olan saçlar çıkmaya devam etmektedir. Yapılan işlem sonucunu 1 yıl içerisinde gösterir. 1 yılın sonunda seyrek olduğu düşünülen alana gerekli görülürse sıklaştırma yapılabilir.

 12. Saç ekiminden sonra ensede var olan saçların azaldığı fark edilir mi?

  Deneyimli bir ekip tarafından yapılan saç nakillerinde, 2. ve 3. seanslardan sonra dahi ense bölgesinde rahatsızlık veren bir görüntü ve seyrelme gözlenmez. Başın geneli üzerinde orantılı bir saç yoğunluğu ortaya çıkar.

 13. Saç ekiminde doğal görüntüyü sağlayan faktörler nelerdir?

  Uygun ön saç çizgisinin belirlenmesi, tatmin edici saç yoğunluğunun sağlanması ve kişinin orijinal saç açısının ve saç yönlerinin korunarak saçların nakledilmesi.

Sakal / Bıyık / Kaş Ekimi
 1. Sakal kaybının sebepleri nelerdir?

  Sakal kaybı, otoimmun hastalıklar kadar cilt hastalıklarına bağlı da oluşabilir. Bunların dışında en ağır tabloyu hormonsal dengesizlikler oluşturur. Erkeklerde erkeklik hormonu testosteron, eşik seviyenin altında olduğunda kontrol edilmelidir. Alopecia areta hastalığında da sakal dökülmesi olabilir.

 2. Sakal ekimi kimler için uygundur?

  Sakal ekimi, hormonların bazal seviyeye yerleştiği 20-22 yaşlarından itibaren yapılabilir. Ayrıca, favorilerini uzatmak isteyen, iki günlük sakal görüntüsünü seven ancak sakal telleri düzensiz veya eksik çıkan erkekler için de bu işlem tercih edilir. Sakal ekim hiç sakalı olmayanlara olduğu gibi sakalında parça parça kılsız bölgeleri olan erkeklere de uygulanabilir.

 3. Sakal ekimi nasıl yapılır?

  Sakal ekimi işlemi, ensenin hemen üstündeki ince telli bölge veya kulak üstlerinden saç kökleri alınarak gerçekleştirilir. Sakal ekiminde, saç ekiminde olduğu gibi FUE yöntemi tercih edilir.

 4. Operasyon sonrasındaki süreç nasıldır?

  Ekilen sakalın vücut tarafından daha iyi beslenmesi için ekim alanında kanlanmada artış olur ve buna bağlı olarak kıl diplerinde küçük kırmızılıklar olur. Bu hafif kırmızı görüntü 1-2 haftada kaybolur. 2. haftadan sonra, ekilen sakal ve bıyığın bir kısmı şok dökülme denilen geçici bir dökülme yaşar. Geçici dökülmeden 4-8 ay sonra dökülenlerin tamamı yeniden çıkar. Sonuç doğal ve kalıcıdır.

 5. Bıyık ekimi nedir ve nasıl uygulanır?

  Bıyık ekimi, üst dudakta bıyık kılları çıkmayan deri bölgelerine saç köklerinin ekimidir. Ekimde kullanılan FUE yöntemiyle bıyık bölgesinde yara izi, ameliyat izi, yanık izi, dökülme gibi sorunlar doğal bir şekilde kapatılabilir.

 6. Kaş dökülmesinin nedenleri nelerdir?

  Fiziksel travma, kaza, veya yanık sonucu oluşan kaş dökülmesi,

  Sistemik veya lokal hastalıklar – hipotiroidi sonucu oluşan kaş dökülmesi,

  Konjenital gelişim bozukluğu ile oluşan kaş dökülmesi veya kaşın doğuştan olmaması,

  Trikotillomania yani kaşların tik geliştirme yoluyla çekilerek yolunması
  Cerrahi ve medikal tedaviler sonucu kaş dökülmesi  (radyoterapi, kemoterapi, cerrahi eksizyonlar),

  Tüm bu medikal nedenlerin yanında kaş dökülmesinin en sık rastlanan nedeni, kaşların şeklini değiştirmek amacıyla yapılan kaş alımlarıdır.

 7. Kaş ekimi kimlere yapılır?

  Tıbbi nedenlerle veya yanlış alınma sonucu kaşları azalanlarda, ince kaş yapısı olanlarda ve kaş şeklinden memnun olmayanlarda kaş ekimi yapılabilir.

 8. Kaş ekiminin alternatifi var mıdır?

  Seyrelmiş ya da dökülmüş kaşları kozmetikler ya da ilaç tedavileri ile yeniden çıkartmak ne yazık ki mümkün değildir. Kaş dökülmesinin kaş ekimi (nakli) dışında kalıcı bir alternatifi yoktur.

 9. Kaş ekimi (nakli) ne demektir?

  Kaş ekimi başın arka kısmında, iki kulak arası bölgeden, dökülmeme genetiğine sahip saç köklerinin cilt altından alınıp, kaş oluşturmak istediğimiz bölgede cilt altına naklidir. Ekilen kaşlar dökülmez, sonuç kalıcıdır.

 10. FUE kaş ekimi süreci nasıldır?

  Operasyon öncesi yapılan görüşmede kaş ekimi yapılacak kişi ile birlikte yeni oluşturulacak kaşın şekline karar verilir.

  Kaş ekimi işlemi lokal anestezi ile yapılır.

  İşlem öncesi hazırlıklar tamamlanarak kaşların alınacağı ve ekim yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır.

  Kişi uyanıktır. 1-2 saat sürer ve işlemden hemen sonra günlük yaşama dönmek mümkündür.

  Banyo kısıtlaması yoktur.

  İşlem sonrasında birkaç gün süren kızarıklık ve kabuklanma olur.

  Ekim yapılan bölge 5 – 7 gün içinde iyileşir.

  Kaşların yeniden çıkması aşamalı bir süreçdir.

  İlk ayda kaşlar uzamaya başlar, ekim yapılan kaşların tamamen uzaması (çıkması) 6 – 8 ayda tamamlanır.

 11. FUE kaş ekiminde kökler nereden alınır?

  FUE kaş ekiminde saç kökleri kullanılır. Bu saç kökleri, başın arka kısmında, iki kulak arasında kalan, enseye yakın bölgeden alınırlar. Bu bölgede özellikle tek telli, narin saç kökleri bulunur, tek telli saç kökleri de doğal kaş ekimi sonucu için gereklidir.

 12. FUE kaş ekiminde nelere dikkat edilmelidir?

  Kaşlar birçok açıdan saçlardan farklıdır. Kaş kılları saça göre deriye çok daha yatık açıyla çıkarlar. Yönleri ise burna yakın, iç kesimlerde daha dik, sonuna doğru yatay seyreder. Ayrıca kaşlar genellikle tek telli köklerden oluşur. Kaş ekimi saç ekimine göre çok daha fazla titizlik ve dikkat gerektirir. Yapılacak ilk iş bu işi yapmaya yetkin, deneyimli plastik cerrahın ve saç nakli kliniğinin seçilmesidir.

  Kaş ekiminde özellikle tek telli saç köklerinin seçilmesi gerekir. FUE kaş ekimi ile bu mümkündür. Alınan tek telli saç kökleri, iz kalmaması için deride titizlikle açılan mikro kanalların içine yerleştirilir. Kanallar açılırken daha önceden belirlenen kaş şekline sadık kalınır. Mevcut kaşların yönlerine, deriden çıkış açılarına özellikle dikkat edilmelidir. Böylece sonuç çevrenin fark edemeyeceği doğallıkta olur.

 13. Kaş ekiminde kaç kök ekim yapılabilir?

  Dökülen kaşların durumuna ve hastanın istediği bölgeye göre ekilecek kök sayısı değişir. Ortalama 500-700 kök ekim gerçekleştirilir.

 14. Kaş ekiminde yapılacak kaşın şekline nasıl karar verilir?

  Estetik bir kaş şeklinin nasıl planlanacağı plastik cerrahi pratiğinde açıkça belirlenmiştir. Kaş ekimi operasyonu sırasında hastaların görüşü mutlaka alınır, hastaların ihtiyacına uygun bir şekil belirlenir ve kaş ekimi bu şekle sadık kalınarak yapılır. Planlanandan bir miktar kalın yapmak her zaman akılcıdır. Kalın bulunan kaşlar rahatlıkla alınarak istenilen şekle getirilebilir.

  Kaş ekimi ile ilgili ne gibi problemler (komplikasyon) yaşayabilirsiniz?

  Ekilen kaşlar normale göre çok hızlı büyürler. Bu nedenle ilk zamanlarda haftalık olarak yeni çıkan kaşlarınıza bakım yapmanız uzayan kaşlarınızı kesmeniz gerekir. Belli bir süre sonra uzama hızı azalır.

 15. Kaş ekimi sonucu kalıcı mıdır?

  Evet, kaş ekimi sonrasında çıkan kıllar kalıcıdır. Ömür boyu kaş kılları uzamaya devam ederler ve kendi kaşlarınızdan bir farkları yoktur.