KAŞ EKİMİ

Kaş ekimi, ense bölgesindeki dökülmeye dirençli saçlardan alınan köklerin kaş bölgesine nakil işlemidir.

Geçirilmiş travmalar, yanıklar ve bir takım cilt rahatsızlıkları sonucu kaybedilmiş, alım sonrasında tekrar yerine gelmeyen veya daha kalın kaş kullanma tercihi olan kişilerde kaş nakli etkili bir yöntemdir. Kaş ekimi, ense bölgesindeki dökülmeye dirençli saçlardan alınan köklerin kaş bölgesine nakil işlemidir.

Kaşa verilecek yeni şekil anatomik sınırlar içerisinde kalarak, hastanın istekleri de dikkate alınmak sureti ile çizilerek planlanır.

Kaş ekimi, lokal anestezi altında Fue tekniği ile yapılan yaklaşık 1,5 – 2 saat süren bir işlemdir.

dr-servet-terziler-kas-ekimiOperasyon sonrasında hasta yürüyerek evine dönebilir. 1 hafta kadar ekim bölgesinde çok küçük toplu iğne başı büyüklüğünde kabuklanmalar meydana gelir. 1 hafta sonra bu kabuklar döküleceğinden hasta sıklıkla hiçbir şey belli olmadan günlük iş ve sosyal hayatına dönebilir.

Operasyon sonrasında 15 gün süre ile denize girilemez. Kızgın güneşe çıkılmaz. Saunaya ve solaryuma gidilmez, ağır sporlar yapılmaz.

Ekilen kaşlar 3 ay sonra çıkmaya başlar ve 7 – 8 ay içerisinde çıkışını tamamlayarak son şeklini alır. İlk 1 yıl içerisinde kaşlar alındıkları bölgenin özelliklerini göstereceklerinden saç gibi hızlı uzayacaklardır. Uçlarının 15 günlük aralar ile kesilerek düzeltilmesi gerekir.

1 yıldan sonra kaşlar nakil edildikleri yerin özelliklerini kazanmaya başlayacaklarından uzama hızları yavaşlayacak ve bu kesilerek düzeltme ihtiyacı giderek azalacaktır.

Kaş Ekiminde Doğallık Nasıl Sağlanır?

Kaşlar göz kapaklarının iç hizasından başlamalı ve göz kapaklarının dış kenarlarının birkaç mm. dışına kayacak şekilde devam etmelidir.

Bu anatomik sınırlar içerisinde kalınmak koşulu ile mümkün olduğunca hastanın arzu ettiği kaş şekline yakın bir şekilde girişim planlanır ve gerçekleştirilir.

Ense bölgesinden alınan bu kökler nakil edilecekleri bölgeye belli bir açı ve belli bir yönde yerleştirilmelidir. Kaşların açısı ve yönü kaşın 3 ayrı bölgesinde ayrı yönlerde ve ayrı açılarda dizilir.

Saç kökleri cildimizden genellikle 45 derece açı ile çıkar. Kaşlarımız ise cildimize paralel sayılabilecek bir şekilde ciltten yaklaşık 10-15 derecelik bir açı ile çıkarlar ve kaşın iç bölgesinde yukarıya doğru, ortaya geldikçe yere paralel ve kaşın dış kısmında ise hafifçe aşağıya yönelmiş bir şekle sahiptirler.

Kaş nakli yapılırken mutlaka bu açılara dikkat edilerek kökler yerleştirilmelidir.

Teknik deneyimli kişiler tarafından uygulandığı zaman oldukça yüz güldürücü ve tatminkâr sonuçlar veren bir girişimdir. Operasyon sonrasında tamamen doğal ve ekim olduğu anlaşılmayan sonuçlar elde edilir.

Sakal / Bıyık / Kaş Ekimi