İLİŞKİLER BANKASINDA SADAKAT HESABI AÇTIRMAK

Hazır olmayan kişilere sadık olmak ilişkiler bankasına yaptığınız yatırımların en zorudur. Bu, bir ilişkide oluşan bağın karakterinin ve derinliğinin en zorlu sınavıdır. Bu zorlu sınavdan geçmeye sadece tek bir insan tipi talip olur.

Bu insan tevazu ve iyiliği, güç ve cesaretle birleştirebilen kişidir. Vizyonu, disiplini, tutkusu ve vicdanı yüksektir. Bu tip insanlar az bulunur.

Peki bu insanlardan öğrenebileceklerimiz nelerdir?

 • Sadakat yolunda açık yüreklilikle yürürken zarar görmekten endişe etmemek
 • İletişimi açık ve kesin kurmak
 • Temel amaç ve değerlerini daima korumak
 • Eleştirme, çekişme, yakınma, kıyaslama ve rekabetten uzak durmak
 • Dışlarındaki kaynaklarda güvence aramamak, içlerine güvenmek
 • Yaşamak, sevmek, öğrenmek ve bir iz bırakmak uğruna yol almak
 • Kendini  onu yönetebilecek herhangi bir kişiden daha iyi yönetmek
 • Ateşi dışarıdan değil içeriden almak yani motivasyonu dışsal değil içsel olmak

Bütün bu özelliklere sahipken bile başınıza türlü türlü olaylar gelebilir. Dikkatli olun. İlişkiler bankası kavramının farkındaysanız bu olaylarla baş edebilirsiniz.

Başınıza gelebilecek en temel iki olay şöyledir:

Algılanma eksikliği

Dürüstlüğünüzü açıklığınızı, iyi kalpliliğinizi ve nezaketinizi ifade etme biçiminiz, karşınızdakilerce farklı algılanabilir. Çünkü karşınızdakilerin kendi kişisel süzgeçleri sizinkilerden farklıdır. Bunun sonucunda ilişkiler bankasında ilişkileriniz eksi bakiyeye düşebilir. Taraflardan biri kredisini eksiltebilir.

Güven eksikliği

İletişiminizin açık ve kesin olduğunu düşünürsünüz.  Buna rağmen güven yoksa iletişiminiz anlaşılmayabilir. Böylece karşınızdaki kişiyle olan ilişkinizde daima gizli anlamları ve gizli gündemi arayıp durursunuz.

Peki bu iki olay ile nasıl başa çıkarız?

Algılanma eksikliği ile baş etmek anlamsızdır. İçten dışa insiyatif alma yaklaşımını benimseyin. İnsiyatif almak için bir vizyon, işe gönül vermeniz ve onu değerli bir amaca doğru vicdanınızla tutkuyla yürütmeniz gerekir. Kendi kişisel ve profesyonel gelişiminize, sorunlara çözüm üretme gücünüze yatırım yapmaya devam edin. Güvenceniz işinizden ya da diğer insanların himayesinden kaynaklanmaz, sizin ihtiyaçları karşılama ve sorunları çözme yeteneğinizden kaynaklanır. Size duyulan itimat doğal yoldan artar algılanma eksikliği önünüzde bir engel olmaktan çıkar.

Güven eksikliği ile baş etmek için şu fırsatları kollamak gerekir:

 • Söz vermek ve sözünü tutmak
 • Özür dilemek
 • Birebir geribildirim almak vermek
 • Doğruluk ve dürüstlük
 • Bağışlama

Bunları başarabildiğinizde yüksek güven olur. Yüksek güven olduğunda ise iletişimin şekli kolay, zahmetsiz ve kendiliğinden olur.

Yüksek güveni elde etmek için kendinize zaman tanıyın.

Bir gün iletişim kurduğunuz kişi hazır hale gelir  ve size güvenir. Bu da beraberinde ilişkinizde karşılıklı sağlam bir sadakatin kapısını aralar.

İlişkiler bankasındaki sadakat hesabınız yönetmesi zor bir hesaptır. Eksi bakiyeye düşmemek için yüksek ahlak seviyesi gerekir. Davranışlarda tutarlılık şarttır.

Banka hesabınızın eksi bakiyeye düştüğünüz fark ettiğiniz anda harekete geçin. Kişiler arası ilişkiler yönetilebilir. Yeter ki rehberiniz sezgileriniz, sevginiz ve iyi niyetiniz olsun.

Dr. Servet Terziler
Yararlanılan Kaynak: Stephen Covey 8.inci Alışkanlık Bütünlüğe Doğru / Sistem Yayıncılık

İçsel Gelişim